główna zawartość
artykuł nr 1

P R O T O K Ó Ł nr III/2018 z obrad III sesji Rady Gminy Borowie, która odbyła się 28 grudnia 2018 roku w Urzędzie Gminy w Borowiu.

P R O T O K Ó Ł nr III/2018 

z obrad III sesji Rady Gminy Borowie,

która odbyła się 28 grudnia 2018 roku

w Urzędzie Gminy w Borowiu. 

 

Stan radnych 15, obecnych na sesji 15 radnych, co stanowi 100% składu Rady, oznacza to, że podejmowane uchwały będą miały moc prawną. Lista obecności radnych, sołtysów oraz pozostałych osób przybyłych na sesję stanowi załącznik do protokołu.

 Przewodnicząca rady gminy Alicja Szaniawska otworzyła obrady III sesji Rady, a następnie powitała, wójta gminy Wiesława Gąskę, radną powiatu garwolińskiego Martę Serzysko, radnych rady gminy Borowie oraz kierowników jednostek podległych, dyrektorów, sołtysów oraz wszystkich przybyłych na sesję.

Następnie poprosiła radnych o zalogowanie się do elektronicznego systemu głosowania i potwierdzenie swojej obecności. Wydruk komputerowy potwierdzenia obecności na sesji stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

 

 Przechodząc do pkt.2 obrad przewodnicząca rady gminy przedstawiła proponowany  porządek  sesji:

  1.  
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z II sesji Rady Gminy.
  4. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Borowie na rok 2019.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2019.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Borowie na lata 2018-2034.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2018.
  8. Informacja wójta gminy o podejmowanych działaniach pomiędzy sesjami.
  9. Zapytania, interpelacje i sprawy różne.
  10. Zamknięcie obrad III sesji Rady Gminy.

 

Przewodnicząca rady gminy poprosiła o uwagi do przedstawionego porządku obrad.

Uwag nie stwierdzono.

 

Ad pkt 3. Przewodnicząca rady gminy zwróciła się z pytaniem o uwagi do protokołu z II sesji Rady Gminy.

Uwag do protokołu nie zgłoszono.

Przewodnicząca rady gminy poprosiła o głosowanie nad przyjęciem protokołu z II sesji Rady Gminy poprzez podniesienie ręki i naciśnięciu odpowiedniego przycisku na urządzeniu służącym do elektronicznego głosowania.

 W wyniku głosowania protokół został przyjęty jednogłośnie. Wydruk imienny z głosowania stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

 

Ad pkt 4. Przewodnicząca rady gminy poprosiła Marzenę Nowak przewodniczącą Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Borowu o przedstawienie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Borowie na rok 2019.

Marzena Nowak poinformowała, iż zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi gminna komisja ma obowiązek przedstawić radzie gminy plan działania na kolejny rok, tym razem na 2019. Plan pracy komisji składa się z trzech głównych zadań tj. działań profilaktycznych, działań na rzecz rozwiązywania problemów alkoholowych oraz działań administracyjnych. Następnie Marzena Nowak przedstawiła sposoby realizacji poszczególne zadań.

Przewodnicząca rady gminy poprosiła o pytania do przedstawionego projektu uchwały.

Radny Grzegorz Kowalski poinformował, iż jest radnym pierwszą kadencję i jego zdaniem należałoby najpierw dokonać analizy tego co było wykonane w poprzednim roku przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a dopiero w dalszej kolejności należałoby ustalać plan działalności na kolejny rok. Radny Grzegorz Kowalski zwrócił się z pytaniem, jaka suma funduszy została przeznaczona na realizację zadań przewidzianych w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2018 rok, ile kosztowała ta komisja i czy spełniła swoje zadanie.

Marzena Nowak poinformowała, iż zadania zapisane w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynikają z ustawy, która jest wymieniona jako podstawa prawna proponowanej uchwały. Marzena Nowak dodała, iż Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nie ma obowiązku składania sprawozdania z działalności, jednak takie sprawozdanie było składane do końca marca roku następnego. Środki finansowe jakie ma do dyspozycji GKRPA pochodzą z opłat za wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w poszczególnych punktach. Ustawa przewiduje, iż tych środków nie można wydać na nic innego jak tylko na działalność GKRPA.

Grzegorz Kowalski poinformował, iż połowa punktów zawartych w Programie dubluje się. Ponieważ jest zatrudniony terapeuta pod którego opieką jest pewna liczba rodzin. W szkołach również są godziny wychowawcze na których powinno się rozmawiać o tych sprawach.

Marzena Nowak wyjaśniła, iż godziny wychowawcze w szkołach nie są finansowane ze środków GKRPA. Odbywają się one w ramach pracy nauczycieli. Jeśli chodzi o terapeutę to nie jest tak, że ma ona pewne osoby czy rodziny pod kontrolą. Osoby uczestniczą w spotkaniach terapeutycznych w sposób dobrowolny. Spotkania terapeutyczne do tej pory odbywały się dwa razy w miesiącu w soboty od wczesnego rana do późnych godzin popołudniowych. Jest bardzo duże zainteresowania tymi spotkaniami. W przeciągu roku odbywa się kilkaset takich spotkań i dla osób korzystających z terapii są bardzo potrzebne.

Więcej pytań nie zadano.

Przewodnicząca rady gminy odczytała treść uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Borowie na rok 2019, a następnie poprosiła o głosowanie za przyjęciem uchwały.

W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie. Wydruk imienny z głosowania nad przyjęciem uchwały oraz uchwała stanowią załącznik nr 3 do protokołu.

 

Ad pkt 5. Przewodnicząca rady gminy poprosiła Tadeusza Baranka przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o przedstawienie projektu uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2019.

 

Tadeusz Baranek przedstawił plan pracy komisji rewizyjnej na 2019 rok.

 

Przewodnicząca rady gminy poprosiła o pytania do przedstawionego  projektu uchwały.

Pytań nie zadano.

Przewodnicząca rady gminy odczytała treść uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2019, a następnie poprosiła o głosowanie za przyjęciem uchwały.

W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie. Wydruk imienny z głosowania nad przyjęciem uchwały oraz uchwała stanowią załącznik nr 4 do protokołu.

 

Ad. pkt 6. Przewodnicząca rady gminy poprosiła skarbnika gminy Hannę Ośko o przedstawienie projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Borowie na lata 2018-2034.

Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Borowie na lata 2018-2034.

Przewodnicząca rady gminy zwróciła się z pytaniem o uwagi do przedstawionego projektu uchwały.

Pytań nie zadano.

Następnie poprosiła o głosowanie nad przyjęciem uchwały.

W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie. Wydruk imienny z głosowania nad przyjęciem uchwały oraz uchwała stanowią załącznik nr 5 do protokołu.

 

Przewodnicząca rady gminy zarządziła 10 minutową przerwę.

 

Ad. pkt 7. Po wznowieniu obrad przewodnicząca rady gminy poprosiła skarbnika gminy Hannę Ośko o przedstawienie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Borowie na 2018 rok.

Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Borowie na 2018 rok.

Przewodnicząca rady gminy zwróciła się z pytaniem o uwagi do przedstawionego projektu uchwały.

Radny Krzysztof Kowalski zapytał czy gmina z własnego budżetu prowadzi naprawę kolektorów słonecznych.

Skarbnik gminy wyjaśniła, iż koszty dokonywanych napraw pokrywa ubezpieczyciel jeśli była to usterka wynikające z przyczyn niezależnych. W pierwszej kolejności gmina pokrywa koszty naprawy z własnych środków, a następnie występujemy do ubezpieczyciela o odszkodowanie.

 Więcej pytań nie zadano.

Następnie poprosiła o głosowanie nad przyjęciem uchwały.

W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie. Wydruk imienny z głosowania nad przyjęciem uchwały oraz uchwała stanowią załącznik nr 6 do protokołu.

 

Ad pkt 8. Sprawozdanie z działalności wójta gminy między sesjami.

Wójt gminy szeroko omówił sprawozdanie między sesjami, przedkładając podjęte zarządzenia oraz podpisane umowy. Ponadto wójt poinformował o podwyżkach opłat za odbieranie odpadów komunalnych, które nastąpią od 1 stycznia 2019 roku.  Sprawozdanie wójta gminy stanowi załącznik do protokołu.

Radny Grzegorz Kowalski poinformował, iż w dniu dzisiejszym oglądał transmisję obrad sejmu, gdzie Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że ceny za odpady komunalne nie powinny wzrosnąć gdyż ceny energii elektrycznej nie wzrosną, a to samorządy podnoszą ceny za odbieranie odpadów komunalnych. My wiemy dlaczego nastąpiła podwyżka cen za odbieranie śmieci, ale jak mniej zorientowani odbiorcy usłyszą taki przekaz wówczas mogą mieć o to pretensję do władz samorządu.  Grzegorz Kowalski stwierdził, iż Premier w taki sposób wprowadza ludzi w błąd.

Głos zabrał wójt gminy informując, iż przyjęte ceny za odpady są na podstawie dokumentów przetargowych. Gmina ogłosiła nieograniczony przetarg i wszyscy przedsiębiorcy zajmujący się odbieraniem odpadów komunalnych mogli wziąć w nim udział. Ofertę złożyła tylko jedna firma i jeśli oferta nie zawiera wad to gmina powinna tę ofertę przyjąć. W grudniu 2018 roku kończy się umowa i dlatego gmina jest zobowiązana wyłonić przedsiębiorcę, który będzie odbierał odpady od mieszkańców od 1 stycznia 2019 roku.

 

Ad pkt 9. Zapytania interpelacje oraz sprawy różne.

 

Marta Serzysko radna powiatu garwolińskiego poinformowała, iż w wyniku wyborów większość w radzie powiatu uzyskało ugrupowanie Prawo i Sprawiedliwość -15 mandatów na 23. Umożliwiło to samodzielne rządzenie w powiecie. Zmieniły się osoby zarządzające powiatem, starostą został Mirosław Walicki, wicestarostą została Iwona Kurowska, zaś przewodniczącym rady powiatu Waldemar Trzaskowski. W pierwszym okresie pracy nowego zarządu nastąpiła zmiana projektu budżetu, który przygotował poprzedni zarząd. W dniu dzisiejszym najprawdopodobniej zostanie przyjęty budżet powiatu na 2019 rok, który przewiduje realizację zadania inwestycyjnego polegającego na modernizacji drogi do Jamielnego od wsi Iwowe do lasu. Przewidywany koszt inwestycji to 600 000zł. Następnie podziękowała tym wszystkim, którzy oddali swój głos w wyborach, dzięki czemu gmina Borowie może mieć swojego przedstawiciela w radzie powiatu.

Przewodnicząca rady gminy podziękowała za tak miłą wiadomość. Dodała, iż w ubiegłym roku sołtysi i radni z Lalin i Iwowego zbierali podpisy za wnioskiem na remont drogi powiatowej do Jamielnego, która ma odcinek około 1400 metrów i jest drogą gruntową.

 

Wójt gminy w imieniu swoim i przewodniczącej rady gminy z racji nadchodzącego Nowego Roku życzył wszystkim szampańskiego sylwestra i wszelkiej pomyślności na Nowy Rok.

 

Ad. pkt. 10. Przewodnicząca rady gminy podziękowała za udział i dyskusje w obradach sesji rady gminy, po czym zamknęła III sesję rady gminy.

 

 Na tym zakończono protokół z III sesji rady gminy.

 

 Protokolant   Przewodnicząca Rady Gminy

   

Krzysztof Wągrodzki    Alicja Szaniawska