główna zawartość
artykuł nr 1

P R O T O K Ó Ł nr X/2019 z obrad X sesji Rady Gminy Borowie, która odbyła się 14 listopada 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu

  
  
  

PROTOKÓŁ NR X/2019

z obrad X sesji Rady Gminy Borowie,

która odbyła się 14 listopada 2019 roku

w Gminny Ośrodku Kultury w Borowiu.

 

  Stan radnych 15, obecnych na sesji 15 radnych, co stanowi 100% składu Rady, oznacza to, że podejmowane uchwały będą miały moc prawną. Lista obecności radnych, sołtysów oraz pozostałych osób stanowi załącznik do protokołu.

  Przewodnicząca rady gminy Alicja Szaniawska otworzyła obrady X sesji rady, a następnie przywitała wójta gminy Wiesława Gąskę, Martę Serzysko radną rady powiatu garwolińskiego, radnych rady gminy Borowie, kierowników jednostek podległych, dyrektorów, sołtysów oraz wszystkich przybyłych na sesję.

  Przechodząc do pkt.2 obrad przewodnicząca rady gminy przedstawiła proponowany porządek sesji:

  1. Otwarcie X sesji Rady Gminy.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z IX sesji Rady Gminy.
  4. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Borowie oraz określenie granic ich obwodu po 1 września 2019 roku.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Programu współpracy Gminy Borowie z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na rok 2020.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Gminy Borowie na lata 2019-2020.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie służebności przesyłu na nieruchomość stanowiącą własność Gminy Borowie.
  8. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych na rok 2020.
  9. Podjęcie uchwały w sprawie opłaty od posiadania psów na rok 2020.
  10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości stawek opłaty targowej na rok 2020.
  11. Podjęcie uchwały w sprawie obniżenia kwoty stanowiącej średnią cenę sprzedaży drewna przyjmowaną jako podstawa obliczenia podatku leśnego na obszarze Gminy Borowie narok 2020.
  12. Podjęcie uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa do obliczenia podatku rolnego na obszarze Gminy Borowie na rok 2020.
  13. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na rok 2020.
  14. Podjęcie uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Borowie na lata 2019-2034.
  15. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2019.
  16. Informacja wójta gminy o podejmowanych działaniach pomiędzy sesjami.
  17. Zapytania, interpelacje i sprawy różne.
  18. Zamknięcie obrad X sesji Rady Gminy.

 

W wyniku głosowania porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

Ad pkt.3 Przewodnicząca rady gminy zwróciła się z pytaniem o uwagi do protokołu z IX sesji Rady Gminy. Uwag do protokołu nie zgłoszono, po czym poprosiła o przegłosowanie przyjęcia protokołu z IX sesji Rady Gminy. W wyniku głosowania protokół został przyjęty jednogłośnie.

Ad pkt. 4 Przewodnicząca poprosiła sekretarz gminy Martę Serzysko o przedstawienie projektu uchwały sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Borowie oraz określenie granic ich obwodu po 1 września 2019 roku.

Sekretarz Gminy przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Borowie oraz określenie granic ich obwodu po 1 września 2019 roku.

Przewodnicząca rady gminy zwróciła się z pytaniem o uwagi do przedstawionego projektu uchwały.

Pytań nie zadano. Następnie przewodnicząca rady gminy poprosiła o głosowanie nad przyjęciem uchwały. W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad pkt 5 Przewodnicząca rady gminy poprosiła sekretarza gminy Martę Serzysko o przedstawienie projektu uchwały w sprawie uchwalenia Programu współpracy Gminy Borowie z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na rok 2020.

  Marta Serzysko na wstępnie poinformowała, iż program uchwalany jest corocznie w terminie do 30 listopada. Projekt uchwały oraz Program współpracy z organizacjami pozarządowymi został opracowany na podstawie programu z roku 2019. Program zawiera wszystkie elementy wymagane ustawowo, czyli główne cele, zasady współpracy, zakres przedmiotowy programu, formy współpracy, priorytetowe zadania publiczne, okres realizacji programu i sposób realizacji programu, wysokość środków przeznaczonych na realizację programu, sposób oceny realizacji programu, informacja o sposobie tworzenia programu oraz przebiegu konsultacji, tryb powołania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach. Sekretarz gminy poinformowała, iż projekt uchwały programu został podany konsultacjom społecznym w dniach od 17 października do 04 listopada 2019 rok. W trakcie trwania  konsultacji nie wniesiono żadnych uwag i wniosków do zaproponowanego projektu  Programu współpracy.

Przewodnicząca rady gminy poprosiła o pytania do przedstawionego projektu uchwały.

Pytań nie zadano. Przewodnicząca rady gminy poprosiła o głosowanie nad przyjęciem uchwały. W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad pkt 6. Przewodnicząca rady gminy poprosiła kierownika oświaty, geodezji i rozwoju gospodarczego Jacka Waleckiego o przedstawienie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Gminy Borowie na lata 2019-2020.

Jacek Walecki na wstępie poinformował, że Program opieki nad zabytkami to dokument, który jest potrzebny do opieki nad zabytkami jakie posiadamy na terenie naszej gminy. Program Opieki nad Zabytkami wpisuje się w dokumenty kraju i powiatu. Takimi dokumentami są: strategiczne cele polityki państwa w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, Narodowa Strategia Rozwoju Kultury, Krajowy Program Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami, Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego, Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, Strategiczne cele polityki województwa i powiatu w zakresie opieki nad zabytkami, Strategia rozwoju województwa mazowieckiego, Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego. Celem programu zgodnie z ustawą z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami jest włączenie problemów ochrony zabytków do systemu zadań strategicznych wynikających z koncepcji przestrzennego zagospodarowania gminy, uwzględnienie uwarunkowań ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego, dziedzictwa archeologicznego łącznie z uwarunkowaniami ochrony przyrody i równowagi ekologicznej, zahamowanie procedur degradacji zabytków i doprowadzenie do poprawy stanu ich zachowania, wyeksponowanie poszczególnych zabytków oraz walorów krajobrazu kulturowego, podejmowanie działań zwiększających atrakcyjność zabytków dla potrzeb społecznych, turystycznych i edukacyjnych.

Przewodnicząca rady gminy poprosiła o pytania do przedstawionego projektu uchwały. Pytań nie zadano. Przewodnicząca rady gminy poprosiła o głosowanie nad przyjęciem uchwały. W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik do protokołu

Ad pkt 7 Przewodnicząca rady gminy poprosiła wójta gminy Wiesława Gąskę o przedstawienie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie służebności przesyłu na nieruchomościach stanowiących własność Gminy Borowie.

Wójt Gminy poinformował, iż z wnioskiem o wyrażenie zgody służebności przesyłu wystąpiła firma Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o. związku z prowadzonymi pracami klasyfikacji ul. Zielnej i ul. Garwolińskiej w Borowiu j

Wójt Gminy poinformował, iż z wnioskiem o ustanowienie służebności przesyłu na nieruchomościach stanowiących własność Gminy Borowie wystąpiła firma Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o. w  związku z prowadzonymi pracami klasyfikacji ul. Zielnej i ul. Garwolińskiej w Borowiu, chodzi o cztery działki Gminy Borowie, które zlokalizowane są na ścieżce prowadzącej od ul. Słonecznej w kierunku ul. Polnej.  Wójt Gminy poinformował, że ustanowienie służebności gazowniczej będzie ustanowione w formie aktu notarialnego.

Następnie przewodnicząca rady gminy poprosiła o pytania do przedstawionego projektu uchwały.

Pytań nie zadano.

Przewodnicząca rady gminy poprosiła o głosowanie nad przyjęciem uchwały. W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad pkt 8 Przewodnicząca rady gminy poprosiła Joannę Gajowniczek inspektora do spraw płac, informacji niejawnych i kontroli o przedstawienie projektu uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych na rok 2020.

Joanna Gajowniczek przedstawiła treść projektu uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych.

Przewodnicząca rady gminy poprosiła o pytania do przedstawionego projektu uchwały.

Pytań nie zadano. Przewodnicząca rady gminy poprosiła o głosowanie nad przyjęciem uchwały. W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad pkt 9 Przewodnicząca rady gminy poprosiła Danutę Bielak Baran inspektora do spraw wymiaru podatków i opłat lokalnych o przedstawienie projektu uchwały w sprawie opłaty od posiadania psów na rok 2020.

Danuta Bielak Baran poinformowała, iż stawki od posiadania psów proponujemy ustalić w niezmienionej wysokości tj. 50 zł od jednego psa oraz 30 zł za każdego następnego psa posiadanego przez osoby fizyczne. Danuta Bielak Baran również poinformowała, iż rolnicy są ustawowo zwolnieni z opłaty od posiadania 2 psów oraz właściciele nieruchomości są zwolnieni z opłat za posiadanego jednego psa.

Przewodnicząca rady gminy poprosiła o pytania do przedstawionego projektu uchwały.

Pytań nie zadano. Następnie przewodnicząca rady gminy poprosiła o głosowanie nad przyjęciem uchwały. W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad pkt 10 Przewodnicząca rady gminy poprosiła Danutę Bielak Baran o przedstawienie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości stawek opłaty targowej na rok 2020.

Przewodnicząca rady gminy poprosiła o pytania do przedstawionego projektu uchwały.

Pytań nie zadano.

Następnie przewodnicząca rady gminy poprosiła o głosowanie nad przyjęciem uchwały. W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad pkt 11Przewodnicząca radgy gminy poprosiła Danutę Bielak Baran o przedstawienie projektu uchwały w sprawie obniżenia kwoty stanowiącej średnią cenę sprzedaży drewna przyjmowaną jako podstawa obliczenia podatku leśnego na obszarze Gminy Borowie na rok 2020.

  Danuta Bielak Baran poinformowała, że  18 października 2019 roku Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłosił komunikat w sprawie średniej ceny sprzedaży drewna, obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 209 roku, która wyniosła 194,24 zł za 1m3, która w stosunku do pierwszych trzech kwartałów 2018 roku wzrosła o 2,26 zł tj. 1,01%. W związku z powyższym po przeliczeniu podatek leśny od 1 ha gruntów leśnych wyniósłby 42,73 zł za ha. Następnie Danuta Bielak Baran zaproponowała aby cenę sprzedaży drewna ogłoszoną w komunikacie Prezesa GUS z dnia 18 października 2019 roku obniżyć z kwoty 194,24zł/m3 do kwoty 170,00 zł/m3. Po przeliczeniu proponowany podatek leśny wyniósłby 37,40 zł/ha.

Przewodnicząca rady gminy poprosiła o pytania do przedstawionego projektu uchwały.

Radny Grzegorz Kowalski zadał pytanie w jakiej kwocie podatek leśny wzrośnie w stosunku do poprzedniego roku?

Danuta Bielak Baran wyjaśniła, że od 2012 roku podatek leśny nie był podnoszony i wynosił 34,10 zł za ha a proponowany podatek wynosi 37,40 zł/ha co stanowi wzrost o 3,30 zł/ha.

Więcej pytań nie zadano. Następnie przewodnicząca rady gminy poprosiła o głosowanie nad przyjęciem uchwały. W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik do protokołu.

Ad pkt 12 Przewodnicząca rady gminy poprosiła Danutę Bielak Baran o przedstawienie projektu uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa do obliczenia podatku rolnego na obszarze Gminy Borowie na rok 2020.

Danuta Bielak Baran omawiając projekt uchwały poinformowała, iż Prezes GUS wskazał średnią cenę skupu żyta za okres 11 kwartałów, w wysokości 58,46 zł za 1dt przyjmowaną jako podstawę do obliczenia podatku rolnego. Proponuje się obniżyć średnią cenę żyta do wysokości 45,00 zł za 1 dt. Obniżka średniej ceny żyta do kwoty 45,00 zł za 1 dt spowoduje, że wysokość podatku rolnego będzie wynosiła 112,50 zł za 1ha przeliczeniowy i 225,00 zł za 1 ha fizyczny. Danuta Bielak Baran poinformowała, iż projekt uchwały Rady Gminy Borowie w/s obniżenia średniej ceny skupu żyta został pozytywnie zaopiniowany przez Mazowiecką Izbę Rolniczą.

 

Przewodnicząca rady gminy poprosiła o pytania do przedstawionego projektu uchwały.

Pytań nie zadano. Następnie przewodnicząca rady gminy poprosiła o głosowanie nad przyjęciem uchwały. W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad pkt 13 Przewodnicząca rady gminy poprosiła Danutę Bielak Baran o przedstawienie projektu uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na rok 2020.

Danuta Bielak Baran przedstawiając projekt poinformowała, że wysokość stawek podatku od nieruchomości nie może przekraczać górnych stawek kwotowych podatków i opłat w 2020 roku ogłoszonych Obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 24 lipca 2019 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2020. Następnie przedstawiła stawki podatku od nieruchomości proponowane na 2020 rok.

Przewodnicząca rady gminy poprosiła o pytania do przedstawionego projektu uchwały.

Radny Grzegorz Kowalski zapytał się jak będzie wyglądał wzrost tych podatków względem poprzednich lat?

Wójt Gminy wyjaśnił ,że podatek od nieruchomości nie był podnoszony od 7 lat, czyli od 2012 roku. Ministerstwo Finansów podwyższa stawki podatkowe, więc w gminie również muszą zostać podniesione podatki. Gmina przez wiele lat ponosi koszty inwestycji z budżetu gminy inwestując w sieci wodociągowe, kanalizacyjne i drogowe. Gmina przygotowując mieszkańców do korzystania z tych dóbr musi otrzymać dodatkowy dochód by gromadzić fundusze na kolejne inwestycje.

Więcej pytań nie zgłoszono. Następnie przewodnicząca rady gminy poprosiła o głosowanie nad przyjęciem uchwały. W wyniku głosowania za podjęciem uchwały było 14 radnych, jeden radny wstrzymał się od głosu. Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

 

Radna Halina Barcikowska zwolniła się z powodu wizyty lekarskiej.

 

Ad pkt 14 Przewodnicząca rady gminy poprosiła Skarbnika Gminy Hannę Ośko o przedstawienie projektu uchwały  w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Borowie na lata 2019-2034.

Hanna Ośko przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Borowie na lata 2019-2034.

Przewodnicząca rady gminy poprosiła o pytania do przedstawionego projektu uchwały.

Pytań nie zadano. Następnie przewodnicząca rady gminy poprosiła o głosowanie nad przyjęciem uchwały. W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad pkt 15 Przewodnicząca rady gminy poprosiła skarbnika gminy o przedstawienie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2019.

Skarbnik Gminy Hanna Ośko przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Borowie na 2019rok.

Przewodnicząca rady gminy poprosiła o pytania do przedstawionego projektu uchwały.

Pytań nie zadano. Następnie przewodnicząca rady gminy poprosiła o głosowanie nad przyjęciem uchwały. W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik do protokołu.

Ad pkt 16 Sprawozdanie z działalności wójta gminy między sesjami.

Wójt Gminy szeroko omówił sprawozdanie między sesjami, przedkładając podjęte zarządzenia oraz zawarte umowy.

Ad pkt 17 Zapytania, interpelacje i sprawy różne.

Przewodnicząca rady gminy przedstawiła analizę oświadczeń majątkowych za 2018 rok złożonych przez wójta, przewodniczącą rady oraz radnych. Poprosiła o szczegółowe zapoznanie się z analizą oświadczeń majątkowych za 2018 rok w biurze obsługi rady u Pani Karoliny Grążka.

Jacek Walecki poinformował, że gmina będzie starać się o dofinansowanie środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w 2019 roku na usuwanie folii rolniczych, siatki  i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach oraz big bag. Osoby zainteresowanie mogą składać wnioski w Urzędzie Gminy do 29 listopada 2019 roku.

 

Ad pkt 18 Przewodnicząca Rady Gminy podziękowała za udział i dyskusje w obradach sesji rady gminy, po czym zamknęła X sesję Rady Gminy.

Na tym zakończono protokół z X sesji Rady Gminy.

 

 

ProtokolantPrzewodnicząca Rady Gminy
Karolina GrążkaAlicja Szaniawska